Košík: 0 ks, 0,00 € / 0 Kč
 
Home -> Speciální produkty -> GERANIUM ( 1,3 DMAA ) 120 cps

GERANIUM ( 1,3 DMAA ) 120 cps

Kód:
sw_5555
Výrobce:
Dostupnost:
available
Cena:
46,65 € / 54,96 $
1 180 Kč
 
ks  

DMAA (1,3-dimethylamylamine) is an derivative that has been marketed in sports performance and weight loss products, many of which are sold as dietary supplements. DMAA is not a dietary ingredient, its also strong booster and energizer. Due to its stimulatory effects, DMAA is becoming increasingly popular in the bodybuilding community as a pre-workout supplement.

 

1. Stimulates energy. A 2011 study demonstrated that DMAA increases blood pressure without increasing heart rate. This may be one of the primary mechanisms by which DMAA stimulates the body. Another study showed that it was shown to have no effect on resting blood pressure when you are not taking it. This would mean that DMAA ingestion increases blood pressure while using it, but once its effects have worn off blood pressure returns to normal resting levels.

2. Can help burn fat. DMAA also increased fat breakdown and increased body temperature in 12 healthy adults, which is thought to lead to body fat loss in the long term.

3. Can improve physical performance. In rats, high doses of a dietary supplement containing DMAA improved exercise performance. However, after 4 weeks of daily consumption, it lost its effect.

4. Can improve short-term memory. A 2015 study published in the Journal of Athletic Training showed that the consumption of 5.5 g of a dietary supplement containing DMAA improved reflexes and short-term memory.

 

RECOMMENDED DOSAGE:

Take 1 capsule with 250ml cold water 45 minutes before your workout. For higher dosage talk to your doctor or nutritional advisor to increase the recommended dose.
Dietary supplements should be discussed with your doctor before use.

Keep away from kids.

Our products are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

E-shop profi-nutrition.net is not responsible for health problems caused by incorrect dosing.

DMAA (1,3-dimethylamylamine) je derivát, který se prodává v produktech na hubnutí a před-tréninkových pumpách, z nichž mnohé se prodávají jako doplňky výživy. DMAA  je silný posilovač a energizátor. Díky stimulačním účinkům je DMAA v komunitě pro kulturistiku stále více populární jako doplněk před tréninkem.

 

1. Stimuluje energii. 

2. Může pomoci spalovat tuk. 

3. Může zlepšit fyzický výkon. 

4. Může zlepšit krátkodobou paměť. 

 

DOPORUČENÉ DÁVKOVÁNÍ:

Vezměte 1 tobolku s 250 ml studené vody 45 minut před tréninkem. Pro vyšší dávkování se poraďte se svým lékařem nebo nutričním poradcem a zvyšte doporučenou dávku.

 

Produkt je určen výlučně na výzkumné a vědecké účely.Dietary supplements should be discussed with your doctor before use.

Keep away from kids.

Our products are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

E-shop profi-nutrition.net is not responsible for health problems caused by incorrect dosing.

 
 
© profi-nutrition.net           EN | CZ
 
Mesomorph V4 ( new formula ) 388g

Rage 386g

POISON 300g

Rouge PW 180g

Black Mamba Hyperrush 90 cps