Košík: 0 ks, 0,00 € / 0 Kč
 
Home -> Podpora Testosteronu -> DHEA 100 mg 180 cps

DHEA 100 mg 180 cps

Kód:
dh_1
Výrobce:
Dostupnost:
not available
Cena:
44,04 €
1 050 Kč
 
Not available

Haya DHEA increase libido and improve your well-being.

Haya DHEA is a dietary supplement that replenishes the body's levels of dehydroepiandrosterone - an active compound responsible for a number of hormonal changes. DHEA will effectively support your libido, improve sexual function and allow you to feel confident. It perfectly regulates cholesterol levels and takes care of the cardiovascular system.

 

Haya DHEA 25 mg is:

- Improving the work of the endocrine system,

- Supporting well-being,

- Improving immunity,

- Anti-cancer effects,

- Lower cholesterol,

- Less LDL lipoprotein,

- Stronger libido.

 

How does Haya DHEA work?

Some sources say that dehydroepiandrosterone helps the immune system fight free radicals and cancer cells. Its action also makes the body better able to deal with viruses and bacteria. Studies have shown that DHEA can help lower the risk of neurodegenerative diseases, so it can be assumed that it also protects the central nervous system. Users of DHEA-based supplements indicate that the hormone acts as a neurotransmitter. It improves memory, controls mood and makes sleep better.

Scientists have noticed that as people age, the amount of DHEA in their bodies decreases. This seems to be related to modern civilization diseases like diabetes, atherosclerosis and obesity. It has been shown that the more dehydroepiandrosterone there is in the body, the more of the HDL fraction of "good cholesterol" cholesterol there is in the body, and the lower the amount of so-called "bad" LDL cholesterol. It is believed that not having enough DHEA can increase the risk of metabolic syndrome and heart disease.

 

Ingredients ( 1 capsule ):

DHEA - 25 mg - dehydroepiandrosterone is a natural steroid hormone produced in the body from cholesterol by the reticular layer of the adrenal cortex. Since it is similar to both testosterone and estradiol, it is easily changed into one of the above hormones. DHEA will effectively support testosterone or estradiol disorders. Its production is believed to peak around the age of 35, and then declines until very low levels in older people. People with heart disease, cancer, diabetes, osteoporosis and depression have less DHEA in their bodies, according to studies. It is worth considering ongoing DHEA supplementation after age 40.

 

Dosage: 

1 serving, 1 capsule daily.
Dietary supplements should be discussed with your doctor before use.

Keep away from kids.

Our products are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

E-shop profi-nutrition.net is not responsible for health problems caused by incorrect dosing.

Haya DHEA je doplněk stravy, který doplňuje tělu hladinu dehydroepiandrosteronu - aktivní sloučeniny zodpovědné za řadu hormonálních změn. DHEA účinně podpoří vaše libido, zlepší sexuální funkce a umožní vám cítit se sebevědomě. Výborně reguluje hladinu cholesterolu a pečuje o kardiovaskulární systém.

 

Haya DHEA:

- zlepšení práce endokrinního systému,

- podpora duševní pohody,

- zlepšení imunity,

- protirakovinné účinky,

- snížení cholesterolu,

- méně LDL lipoproteinů,

- silnější libido.

 

Jak Haya DHEA působí?

Některé zdroje uvádějí, že dehydroepiandrosteron pomáhá imunitnímu systému bojovat proti volným radikálům a rakovinným buňkám. Jeho působením se také tělo lépe vypořádává s viry a bakteriemi. Studie ukázaly, že DHEA může pomoci snížit riziko neurodegenerativních onemocnění, takže lze předpokládat, že také chrání centrální nervový systém. Uživatelé doplňků na bázi DHEA naznačují, že hormon působí jako neurotransmiter. Zlepšuje paměť, kontroluje náladu a zlepšuje spánek.

Vědci si všimli, že jak lidé stárnou, množství DHEA v jejich tělech klesá. Zdá se, že to souvisí s moderními civilizačními chorobami, jako je cukrovka, ateroskleróza a obezita. Ukázalo se, že čím více dehydroepiandrosteronu je v těle, tím více je v těle HDL frakce „dobrého cholesterolu“ a tím nižší je množství tzv. „špatného“ LDL cholesterolu. Předpokládá se, že nedostatek DHEA může zvýšit riziko metabolického syndromu a srdečních onemocnění.

 

DHEA - dehydroepiandrosteron je přirozený hormon produkovaný v těle z cholesterolu retikulární vrstvou kůry nadledvin. Protože je podobný jak testosteronu, tak estradiolu, snadno se mění na jeden z výše uvedených hormonů. Předpokládá se, že jeho produkce dosáhne vrcholu kolem 35. roku a poté klesá až na velmi nízkou úroveň u starších lidí. Lidé se srdečními chorobami, rakovinou, cukrovkou, osteoporózou a depresí mají podle studií v těle méně DHEA. Stojí za to zvážit suplementaci DHEA po 40 letech.

 

Dávkování:

1 kapsle denněDietary supplements should be discussed with your doctor before use.

Keep away from kids.

Our products are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

E-shop profi-nutrition.net is not responsible for health problems caused by incorrect dosing.

 
 
© profi-nutrition.net           EN | CZ
 
Psychotic GOLD 202g

Mesomorph V4 ( new formula ) 388g

POISON 300g

ROCKY 1,3 300g

KAMIKADZE V.2 390g